۱۳۹۷/۰۸/۰۱

لزوم هماهنگی دستگاه های اجرایی و نهادهای مردمی در حوزه اقدامات دهه پایانی ماه صفر

مدیر کل امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی، تاکید کرد: دستگاه های اجرایی و نهادهای مردمی در حوزه اقدامات دهه پایانی صفر باید هماهنگ باشند، اگر هماهنگی نباشد موازی کاری و اتلاف هزینه صورت می گیرد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سید حمید موسوی در نشست خبری برنامه های دهه پایانی ماه صفر در مشهد افزود: دستگاه های مختلف نظیر  استانداری، آستان قدس و شهرداری مشهد اقداماتی خوبی در خصوص ساماندهی زائران دهه پایانی صفر برنامه ریزی کرده اند که تلاش می شود هماهنگی لازم بین دستگاه های مختلف انجام شود.
وی بیان کرد: امسال تصمیم گیری شده است حرکت زائران پیاده از نقطه خاصی آغاز شود و نقاطی برای این منظور تعیین شده است.
موسوی خاطرنشان کرد: از سال 94 حوزه معاونت زیارت در استانداری خراسان رضوی ورود جدی به مباحث حوزه زیارت امام رضا با همکاری دستگاه های مختلف نظیر آستان قدس و شهرداری مشهد داشته ایم.
مدیر کل امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی، با تاکید بر اینکه تمام کارهای زیارت باید مردمی باشد و دولت تنها باید بستر ساز باشد، افزود: دهه آخر صفر امسال نیز این موضوع استثناء نیست.
موسوی خاطرنشان کرد: پارسال 400 هزار نفر زائر پیاده و سه و نیم میلیون نفر زائر غیرپیاده در دهه پایان صفر وارد مشهد شدند و امسال پیش بینی می شود این رقم افزایش یابد .
وی ادامه داد: 3 هزار روحانی زن و مرد برای انجام اقدامات فرهنگی در دهه پایانی صفر امسال طول مسیر، مبدا و مقصد زائران را همراهی خواهند کرد و هماهنگی لازم برای تولید و توزیع محصولات فرهنگی برای این پیاده روی نیز انجام شده است .
وی با تاکید بر باشکوه برگزار شدن این پویش مردمی، افزود: در شرایط خاصی  در عرصه بین المللی قرار داریم و علاوه بر  فشارهای سیاسی و اعتقادی در معرض فشارهای اعتقادی و دینی نیز قرار داریم که نمونه آن را چندی قبل در خصوص هجمه هایی که به زائران عراقی وارد شد شاهد بودیم.
موسوی ادامه داد: شعار امسال دهه پایانی صفر" همراه با امام در برابر دشمنان" است و باید با استفاده از ظرفیت این پویش عظیم مذهبی توطئه های دشمنان را خنثی کرد.
مدیر کل امور فرهنگی زائران استانداری خراسان رضوی، تاکید کرد: هویت مشهد به امام رضا(ع) شناخته می شود، از مشهد بدون امام رضا چیزی باقی نمی ماند.
موسوی با تاکید بر اینکه هرآنچه هویت مشهد است امام رضا(ع) و موضوع زیارت و باورهای دینی ماست، بیان کرد: در کلانشهر مشهد سالانه پذیرای 30 میلیون زائر داخلی و خارجی هستیم و از 21 ملیت پذیرای زائر هستیم که این شرایط در هیچ کجای دنیا وجود ندارد.
وی ادامه داد: در عراق نیز مضجع امام شریف وجود دارد اما در جریان اربعین تنها مردم به این راهپیمایی عظیم کمک می کنند و کاروگروه اربعین وجود ندارد ، نقش دولت تنها تامین امنیت است اما در مشهد، مردم و دولت در کنار هم تلاش می کنند اتفاقات خوبی در این خطه رقم زده شود.
وی خاطرنشان کرد: دولت بستر ساز و تسهیل کننده شرایط برای حضور زائران در این کلانشهر است، همه در قبال فرهنگ رضوی و امام رضا(ع) وظیفه و مسئولیت داریم که نباید از آن غفلت کنیم.
موسوی در خصوص ترویج پیاده روی دهه پایانی صفر خاطرنشان کرد: تلاش ما به عنوان دستگاه اجرایی ترویج پیاده روی دهه پایان صفر نیست و موضوع بحث اعتقادی است که سیاست برای توسعه آن بر عهده علماست، وظیفه دستگاه های اجرایی مدیریت شرایط موجود و ارائه خدمات به زائران پیاده است.
وی گفت: در حوزه زیارت و امور زائران از نقد کارهای انجام شده استقبال می کنیم ولی نقد کلی منصفانه نیست، نمی توانیم ادعا کنیم همه کارهایی که انجام می شود 100 درصد درست است و هر سال سعی می شود نقص های سال قبل برطرف شود.
مشهد در سال 96 در ایام دهه پایانی صفر پذیرای بیش از چهار میلیون زائر بود.
 


منبع : اداره کل هماهنگی امور فرهنگی زائرین
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۲


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان