۱۳۹۷/۰۲/۰۷

استاندار خراسان رضوی و مدیرعامل سازمان گردشگری پاکستان : مشهد ظرفیتی برای تقویت گفتمان فرهنگی بین ملل اسلامی/ ضرورت تسهیل شرایط سفر زائران پاکستانی به مشهد

استاندار خراسان رضوی و مدیرعامل سازمان گردشگری پاکستان :

مشهد ظرفیتی برای تقویت گفتمان فرهنگی بین ملل اسلامی/ ضرورت تسهیل شرایط سفر زائران پاکستانی به مشهد

استاندار خراسان رضوی گفت : مشهد الرضا (ع) فرصت ارزشمند برای نزدیکی اندیشه ها و تفکرات مختلف درجهان اسلام و تقویت گفتمان فرهنگی بین نحله ها و مکاتب و فرق مختلف است.
به گزارش اداره کل روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، علی رضا رشیدیان در دیدار مدیر عامل سازمان توسعه گردشگری پاکستان با وی افزود : وحدت ملت های مسلمان در شرایطی که دشمنان دایم بر طبل اختلافات می کوبند از جمله آرزوهایی است که جز در سایه خواست و تلاش خود این ملت در رفع این منازعات و اختلافات و از بین بردن عوامل و زمینه های تهدیدات ممکن نیست.
 وی عنوان کرد : بر اساس وعده قرآن کریم دشمن محکوم به نابودی است ضمن آنکه مشترکات و زمینه های بسیار خوبی بین ملت های مسلمان وجود دارد که باید تقویت شود و مشهد الرضا با توجه به وجود مضجع شریف عالم آل محمد (ص) امام رضا علیه السلام خود زمینه ای برای ایجاد گفت و گو و تعامل بین نحله ها و گروه های مختلف مذهبی و دینی و رسیدن به همدلی و همفکری و همراهی است.
 وی تصریح کرد : در ایام و مناسبت های مختلف و میلاد و یا مبعث حضرت رسول مکرم اسلام (ص) از علما کشورهای اسلامی دعوت می شود تا فرصتی برای این تعامل و تبادل و تضارب افکار و اندیشه ها و تقویت محبت و دوستی شود.
 رشیدیان افزود : ملت و دولت ما و پاکستان دوستی و تعاملی دیرینه دارند و امروز زائران بسیاری از پاکستان به مشهد سفر می کنند که تا چند سال قبل مشکلات جدی داشتند و طی سال های اخیر با پیگیری ما و حمایت دولت و ارتش پاکستان شاهد امنیت بیشتر زائرانی که به صورت زمینی به مشهد سفر می کنند، هستیم .
 وی عنوان کرد : ما نیز در استانداری خراسان رضوی به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران و نیز آستان قدس رضوی بعنوان نقطه کانونی فعالیت های زیارتی برای تسهیل حضور زائران پاکستانی اعم از زمینی و هوایی در سفر به مشهد تلاش ها و اقدامات خوبی صورت داده ایم .
 وی بر تقویت گردشگری وفراهم کردن زمینه حضور شرکت های بخش خصوصی فعال در حوزه گردشگری تاکید کرد و افزود :این آمادگی بین طرف های ایرانی وجود دارد تا موضوع زیارت و گردشگری در دو کشور را توسعه دهیم و روابط تاریخی و ملی که بین دو کشور وجود دارد ، فرصتی ارزشمند است.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به ظرفیت های گردشگری اعم از زیارتی ، تاریخی ، فرهنگی و طبیعی بین دو طرف افزود : در حوزه خدمات زیربنایی ، اقامت ، حمل و نقل و توریست آمادگی همکاری های مشترک وجود دارد.
وی اظهار کرد : برای توسعه تبادلات فرهنگی و دانشجویی هم دانشگاه های مشهد آمادگی دارند با دانشگاه های پاکستانی به صورت مستقیم در راستای توسعه تبادل دانشجو و استاد همکاری کنندضمن آنکه برای توسعه بیشتر این مناسبات می توان در سطح ملی نیز پیگیری های لازم را انجام داد.
مدیر عامل سازمان توسعه گردشگری پاکستان هم در دیدار با بیان اینکه مشهد با ظرفیت های قابل توجهی که دارد وظیفه اتحاد بین کشورهای اسلامی را می تواند عهده دار شود و میزبان اتحادیه کشورهای اسلامی شود .
 چودهری عبدالغفورخان افزود : ما دشمنان مشترکی داریم و باید زمینه اتحاد و یکپارچگی این ملت ها در برابر دشمن را فراهم کنیم و از کنار حرم رضوی امام مهر این فرصت مهیاست.
وی با بیان اینکه امنیت ایران در منطقه پرآشوب خاورمیانه مثال زدنی و بی نظیر است که در سایه خون شهدای بسیار این سرزمین فراهم شده است ومردم ایران را قهرمان می دانیم که سالها در مقابل کفر و ایادی آن محکم ایستادند و مردانه از داشته های خود دفاع کردند.
 وی با اشاره علاقه مردم پاکستان به ایران افزود : برای شیعیان و نیز اهل سنت پاکستان مشهد و حرم امام رضا علیه السلام  اهمیت و ارزش ویژه ای دارد و بسیار مشتاق سفر به این شهر و زیارت حرم مطهر هستند.
 وی عنوان کرد : تلاش ما آن است در کنار توسعه گردشگری زیارتی در سایر ابعاد هم بین خراسان رضوی و پاکستان تبادل گردشگر توسعه یابد.
 وی افزود : تفاهمنامه ای بین خراسان رضوی و سازمان گردشگری پاکستان آماده شده که در سفر آتی هیات خراسانی به پاکستان بعد از عید فطر نهایی می شود.
 عبدالغفور خان گفت : در کنار مسیرهای زمینی و هوایی موضوع راه اندازی دوباره مسیر ریلی برای انتقال مناسب زائران پاکستانی از لاهور به مشهد را پیگیری می کنم .
وی اظهارکرد : توسعه سرمایه گذاری های مشترک را ضرورتی برای تقویت تعاملات و توسعه امنیت است و باید سرمایه گذاری مشترک در حوزه های گردشگری دارای جاذبه برای دو طرف گسترش یابد.
 وی در حوزه دانشگاهی هم خواستار مبادلات استاد و دانشجویی و افزایش دانشجویان بورسیه ای با خراسان رضوی شد.
 


منبع : اداره کل هماهنگی امور فرهنگی زائرین
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان