۱۳۹۷/۰۲/۰۴

نشست مشترک توسعه روابط زیارتی وگردشگری ایران - پاکستان


رئیس سازمان توسعه گردشگری پاکستان و هیئت همراه با مدیران و فعالان حوزه زیارت و گردشگری استان دیدار و گفتگو کردند این هیات پاکستانی به منظور برقراری ارتباط با بخش دولتی و خصوصی استان در حوزه زیارت وگردشگری وبا هدف پیگیری توافقات اخیر ایران و پاکستان در جهت رفع مشکلات و موانع موجود به مشهد مقدس صورت گرفته است. 
به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان رضوی، سیدحمید موسوی با اشاره به ظرفیت های  زیارت وگردشگری استان و همکاری دو کشور دوست و همسایه خواستار گسترش این روابط در زمینه توسعه گردشگری شد و اظهار کرد:  صنعت  گردشگری ابزار مناسبی برای شناخت فرهنگ ها و ترویج ارزش ها و داشته‌های جوامع  گوناگون است .از این رو گردشگری می‌تواند پنجره‌ای برای صلح و دوستی ملت ها محسوب گردد.
مدیرکل امور فرهنگی زائرین استانداری خراسان رضوی با بیان اینکه برای رشد و بالندگی در دنیا نیازمند تفاهم و همکاری با یکدیگر به‌خصوص کشورهای اسلامی با یکدیگر هستیم، عنوان کرد: در بین کشورهای اسلامی وجود جاذبه های مذهبی و فرهنگی و طبیعی زمینه های مناسبی برای آشنایی و تبادل فرهنگی میان مسلمانان کشورهای مختلف را سبب می شود که این امر پویایی فرهنگی این کشورها را تسهیل خواهد کرد .
موسوی گفت: تلاش هر دو کشور ایران و پاکستان این است تا ارتباطات بین دو ملت افزایش پیدا کند و در این راستا می‌توان در چارچوب توسعه گردشگری به همگرایی فرهنگی منسجم تری دست یافت .
وی تاکید کرد:با توجه به اینکه ممکن است در مدت حضور زائران پاکستانی در مشهد با مشکلاتی دست به گریبان شوند ، لذا در این دیدار تلاش می شود تا در جهت کاهش مشکلات سفر این زائران و افزایش حضور آنان به نقاط قوت و مشترکی برسیم.
چوردی عبدالغفور خان رییس سازمان توسعه گردشگری پاکستان نیز در خصوص اهداف این سفرتوضیح داد: با توجه  به فضای مثبت همکاری بین ایران و پاکستان و  عزم اراده جدی مدیران استان مبنی بر همکاری در زمینه توسعه گردشگری (مذهبی،سلامت،فرهنگی) و  سفرقبلی هیات ایران به پاکستان و تکمیل مذاکرات  و عقد تفاهم نامه همکاری صورت پذیرفته است.  
وی گردشگری مذهبی را به لحاظ ابعاد ابعاد اجتماعی مذهبی فرهنگی و اقتصادی مهم دانست و گفت : یکی از راههای تقویت معنویت و ایجاد ارتباط با معبود زیارت است. 
وی تاکید کرد: گردشگری مذهبی نقشی عمده در زندگی اجتماعی کشورهای اسلامی ایفا می کند و علاوه بر جنبه های اقتصادی باعث ارتباط بیشتر با سایر جوامع اسلامی و تعامل بین ملل و فرهنگ هایی که نقاط مشترک دارند می شود. رئیس سازمان توسعه گردشگری پاکستان ، گفت:  چهره ارایه شده  کشورهای اسلامی باید به نحو احسن به دنیامعرفی شود و این کار رسانه هااست. رسانه های کشورهای اسلامی  می توانند باجریانات مخالف مقابله کنند و لازمه موفقیت ما در این نبرد رسانه ای این است که باهم متحد و همدل باشیم.رسانه ها می توانند این وظیفه را انجام بدهم و باعث اتحاد بین کشورهای اسلامی شود. 
شایان ذکر  است، ابن سفر 5روزه خواهد بود و راههای تقویت روابط میان دو کشور در زمینه توسعه  و بهبود گردشگری و ارتقاء سطح کمی و کیفی و تسهیل سفر زائران پاکستانی  به مشهد و رونق صنعت گردشگری استان بررسی می شود. همجنین این هیات  سفری به تبریز  به عنوان پایتخت گردشگری  جهان اسلام  خواهد داشت.


منبع : اداره کل هماهنگی امور فرهنگی زائرین
تعداد بازدیدها : تعداد بازدیدها : ۳۵


مطالب مرتبط با این موضوع :

نظری ارسال نشده است
نام :
پست الکترونیک :
شرح :
نظر :   برای ارسال نظر خود، دکمه ارسال را بزنید
کد امنیتی را وارد کنید

کلیه حقوق این پورتال محفوظ و متعلق به استانداری خراسان رضوی می باشد.

نظرسنجی
مطالب سایت را چگونه ارزیابی می کنید؟
آماربازدیدکنندگان